Leonard Cohen

17. března 2007 v 11:22 | básník, co nádherně zpívá |  mantry a krásné písničky..
Zpěvák, který umí taky básnit, nebo básník, který umí taky zpívat?
Mám ráda verše a písničky kanadského zpěváka a básníka, taky spisovatele - Leonarda Cohena..


Leonard Cohen je osobnost velmi složitá a rozmáchlá. Napsal dva zajímané romány, ale přece jen je známější jako básník. Je nesporně významným představitelem moderní kanadské poezie a slávu získal především jako autor podmanivých textů svých písní. Jeho obojí tvorbu ovlivnilo napětí mezi židovským původem a převážně katolickým prostředím Montrealu, v němž vyrůstal. Protestuje hlavně proti temným stránkám současného světa. Fascinuje jej erotika, násilí a utrpení jako klíč k transcedenci, kterou vytrvale hledá v zen-buddhismu. Jeho dílo a nekonvenční způsob života zajímá nejen kanadské publikum, ale téměř půlstoletí tento písničkář oslovuje posluchače v Německu, Francii, Nizozemsku a ve Skandinávii. I u nás má nesčetné obdivovatele. V Polsku se každoročně koná cohenovský festival.
Narodil se 21. září 1934 v Montrealu v zámožné židovské rodině a po střední škole tam studoval prestižní McGillovu universitu. V závěru studia napsal první básnickou sbírku "Porovnejme si mytologie". Chvíli studoval na newyorské Columbia University, pak pracoval v rodinném podniku. Když dostal grant cestoval po Evropě, pobýval v Londýně a na ostrově Hydra u pobřeží Peloponésu. Dodnes tam vlastní domek. Nikdy se neoženil, má dvě děti, syna Adama /1972/ a dceru Lorcu /1974/. Jeho skandinávská partnerka Marianne se později vdala a žije v Norsku. Navštívil Kubu v roce 1961, a taky mu ten rok vyšla druhá sbírka poezie "Kořenka země". Tři roky na to vydal kontroverzní knihu "Květiny pro Hitlera" a obě mu vynesly mezinárodní uznání. Začal psát taky prózu. Romány "Oblíbená hra" a "Nádherní poražení" byli přijaty velmi dobře a vydání druhého se stalo výraznou literární událostí. V roce 1969 získal prestižní Cenu generálního guvernéra za anglicky psanou poezii, ale odmítl ji převzít.
Působil od studií v tříčlenné country skupině The Buckskin Boys, která hrála na školních tancovačkách. Prvně veřejně vystupoval na Newportském folkovém festivalu v roce 1967. První sólové album vydal o rok později /Písně Leoparda Cohena/ a navštívil Mekku amerických písničkářů Nashville v Tennessee. Zpíval, nebo víc mumlal svým hlubokým ztemnělým hlasem svoje chmurné texty o neodčinitelných vinách, zradách, zklamáních a jiných mučivých zážitcích a tím šel tvrdě proti současné módě. Možná právě proto se časem prodaly miliony výlisků tohoto alba. Cohen se stal jednou z nejvýznamnějších osobností daného hudebního žánru. V jednom rozhovoru řekl, že jeho písně působí na některé lidi jako alkohol a nemálo lidem pomohly "přečkat noc".
Cohenova popularita rostla, hrál po světě a vydával nová úspěšná alba. Například Různé pozice, Jsem tvůj muž, Budoucnost, Deset nových písní a další. Jeho písně patří k nejkvalitnějším produktům žánru.
Literární činnost pokračovala paralelně s tvorbou písňovou. V roce 1978 vydal knihu "Smrt muže, který patřil jedné ženě", která vyznívá jako rozmluva s druhým já o smyslu umění, lásky a politiky. "Kniha milosrdenství" je soubor padesáti meditativních modliteb a zaříkávání. Výbor z básní a textů vyšel v roce 1993 pod názvem "Hudba odjinud".
V roce 1969 se seznámil se zenbuddhistickým mnichem roši Jošu Sasaki, který jej tak oslovil, že se stal jeho duchovním vzorem a rádcem. Žil, meditoval a sloužil mu pět let v centru buddhismu v Kalifornii, v zenbuddhistickém centru na Mount Baldy u Los Angeles. Dnes žije v Los Angeles a v roce 1999 poprve navštívil Indii.
Leonard Cohen je významnou osobností kanadského kulturního života, dostal několik cen literárních a uměleckých, byly mu uděleny dva čestné doktoráty a nejvyšší pocta - první i druhý stupeň nejvyšší kanadské pocty - Řád Kanady. Oslavil sedmdesátiny a v říjnu 2004 vydává nové písničkové album "Draná Heather.
Leonard Cohen je píše a skládá svým typickým ironickým, "černohumorovým" způsobem a snaží se vyrovnat nejen s prožitkem obludnosti fenoménu nacismu a holocaustu, ale i s jinými skvrnami na moderní historii lidstva. Květiny pro Hitlera jsou bezesporu jeho společensky nejangažovanější knihou, i když do sbírky zařadil verše hluboce intimní a absurdně dramatickou jednoaktovou hru. Jeho jazyk je výrazně stylizovaný a svérázně obrazný. Čtenář si musí dát mnohdy hodně práce, aby se vmyslel do Cohenova asociačního řetězení představ a pocitů a alespoň rámcově mu porozuměl. Je to originální básník a snaha porozumět jeho složitosti jazyka se čtenáři vyplatí, protože rozhodně má světu co říct.
V roce 1998 řekl v interview - mimo jiné - toto:
"Mám pocit, že jsme se octli ve velmi zchátralé fázi své existence, ale že ani naše literární, ani naše hudební zkušenost nemá prst položený na tepu této krize. Podle mého názoru se nalézáme uprostřed jakési Potopy, Potopy biblických rozměrů. Má svou stránku vnější i vnitřní - v této chvíli je zřejmě ničivější na úrovni vnitřní, ale prosakuje už i do reálného světa.
A tato Potopa má tak obrovský biblický rozsah, že vidím všechny ty lidi, jak se jeden každý svým individuálním způsobem úporně drží nějaké bedny od pomerančů či kusu dřeva a jak je bezmocné, odtržené jeden od druhého, unáší kamsi do záhuby vzdutá řeka, která s sebou strhla veškeré důležité mezníky a vyvrátila všechno, co jsme si dosud vydobyli.
A přesto, navzdory daným okolnostem, se jen všichni s úpornou malicherností snažíme popisovat sami sebe jako "liberály" nebo "konzervativce". Připadá mi to naprosto šílené."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama