Mějme se rádi a pomáhejme - bez podmínek..

17. března 2007 v 11:28 | lída37 |  moudrá slova...
Přišel mi v e-mailech smutný obrázkový příběh o mladém vojákovi, který se vrací z války. S obavami telefonuje domů. Nemá odvahu jen tak přijet a ukázat se zmrzačený bez ruky a nohy, poté, co šlápl na minu. A tak se rodičů opatrně ptá, zda přijmou -.. takto postiženého - "jeho dobrého přítele".

Nepřijali, byl by prý pro ně velkou zátěží. Mají svůj životní styl a nikdo nemůže čekat, že jej kvůli němu jen tak opustí. Netušili, že svou bezcitností vyřkli ortel nad životem svého zmrzačeného syna. Skočil z mrakodrapu. Tak byli sice bez zátěže, .. ale .. bez syna.
Rodiče z tohoto příběhu jsou jako mnozí z nás.
Je jednoduché milovat krásné, zdravé a veselé lidi, ale většinou nemáme moc rádi ty, kteří by nás mohli v něčem obtěžovat, nebo nám bránit v našem pohodlí. Raděj se straníme těch, kteří nejsou zdraví, krásní, nebo chytří. Žijeme raděj bez zátěže..
Zkusme mít odvahu neodvracet se od těch, kteří naši pomoc potřebují. Zkusme nezavírat oči před nedokonalostí! Vždyť nikdo z nás neví, kdy sám bude potřebovat pomoc druhých, kdy ztratí svou "krásu, zdraví, .. dokonalost". Nikdo neví, jestli na nás zítra nečeká rychle jedoucí auto, zlo, nebo zákeřná choroba.
Neodvracejme se .. a pomáhejme - bez podmínek ..
Mě život postavil před dvaadvaceti lety před velkou zátěž. K synům - osmi a devítiletému - mi přidal dcerku. Malinkou jako opičku v ZOO, skoro tak chlupatou a .. namodralou. No, nic moc krásného nebyla, víc legrační kilový skřítek spinkal v tom inkubátoru...
Nikdy na mě nenatahovala ručičky, pomalu rostla, žvatlala, usmívala se, ale nesedala, nestoupala, neobcházela postýlku. Nejtěžší forma dětské mozkové obrny, postižení všech čtyř končetin. Velká zátěž, konec pohodlí, před očima navždy - nedokonalost.
Přesto ji dvaadvacet let všichni milujeme, chráníme, na pomoc je nás čím dál víc a dávno nevnímáme, že sedí na vozíku. Přijali jsme ji bez váhání a - bez podmínek .. a nikdy ani na okamžik nelitovali. Život s ní nám dal nové rozměry a pohledy na svět, na život, na lásku, na krásu, .. na dokonalost.
Pomáhejme nedokonalým, ať si svou dokonalost zasloužíme .. i zítra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama