Egypťan Sinuhet od Mika Waltariho

23. října 2007 v 11:38 | Mika a Lída ... |  o krásných knihách..
původní název knihy "Sinuhe egyptiläinen"
Mika Waltari (1908 -1979)
finský spisovatel
romány: Cizinec přichází, Jeho království, Tajemný Etrusk

Hlavní postavy:
Sinuhet - lékař; ve stáří zjišťuje, že je pravděpodobně synem faraóna Amenhotepa III. a mitaanské princezny, tudíž po smrti Achnatona jediným oprávněným následníkem trůnu
Kaptah - Sinuhetův jednooký otrok a věrný přítel
Haremheb - ctižádostivý muž, který to dotáhl z venkovana na velitele faraónovy armády a později i na faraóna
Achnaton - faraón, trpící duševní chorobou, halucinacemi, ze kterých vzešel bůh Aton
Merit - Sinuhetova přítelkyně se kterou měl syna Thovta, aniž o tom věděl. Oba jsou před Sinuhetovými zraky zavražděni.
Minea - Sinuhetova největší láska. Oklamána a zavražděna v krétském chrámu knězem Minotaurem.
Nefernefernefer - nádherná žena, která svedla Sinuheta a oškubala ho o vše, co měl i neměl
Obsah:
"
Tak pošetilé je srdce lidské a není nikdy spokojeno se svým údělem, nýbrž činí vše, jen aby narušilo klid člověka a vznítilo nepokoj v jeho mysli..."
Historický román ze starého Egypta v období vlády faraóna Achnatona. Kniha je rozdělena do 15 kapitol, tzv. knih.
Veset - hl. město starověkého Egypta. Vesetský lékař Senmut a jeho žena Kipa najdou, při každoročních záplavách Nilu, v rákosové lodičce malé dítě. Ujmou se ho a přijmou za vlastní. Dají mu jméno Sinuhet. I přes svou chudobu ho pošlou rodiče do školy, kde se naučí číst a psát. Později je přijat do Domu života v chrámu Amona a ve faraónově domě se seznamuje s Haremhebem.
Po vyučení pracuje Sinuhet jako lékař, jakž takž mu to i něco vynáší, dokonce si může dovolit koupit otroka Kaptaha. Je ale okouzlen ženou Nefernefernefer (tzn.nejkrásnější) a za "obveselení se s ní" na ni přepíše veškerý svůj majetek, ale i dům a hrobku svých rodičů. Jeho rodiče když se dovědí, že přijdou o dům, poslední noc spáchají sebevraždu - udusí se kouřem. Sinuhet, nešťasten a zostuzen, se rozhodne uprchnout z Vesetu a z Egypta vůbec. Společně s Kaptahem nasedá na první loď a utíká pryč. Sinuhet cestuje léta po Předním východě, vždy se zastaví na pár týdnů či měsíců v některém městě a opět cestuje dál. Získává spoustu nových lékařských poznatků a zkušeností a jeho sláva a věhlas rostou. Po letech se setkává opět s Haremhebem, který je, coby velitel faraónovy armády, na válečném tažení. Sinuhet s Haremhebem uzavírají dohodu, že Sinuhet bude při svých toulkách dělat Haremhebovi vojenského zvěda a zaznamenávat pro něj politickou situaci okolních zemí, vybavení jejich armád apod.
V Babylónii se Sinuhet seznamuje s krétskou dívkou jménem Minea. Zamiluje se do ní, ale Minea je zasvěcena krétskému bohovi a musí se odebrat do tzv. temného domu, kde zahyne rukou krétského kněze Minotaura, který nechce, aby se Kréťané dozvěděli o smrti svého boha (respektive obrovského mořského hada).
Sinuhet, nešťastný z Mineiiny ztráty, se vrací zpět do Egypta do rodného Vesetu. Egypt se ale za jeho nepřítomnosti hodně změnil. Stávající faraón Amenhotep IV. si změnil jméno na Achnaton a začal namísto boha Amona uctívat boha Atona. Aton měl být jediným bohem, bohem lásky, svobody, spravedlnosti a míru, rovnoprávnosti lidí. Avšak Amonovi kněží si jen tak nenechají vzít svou moc a podněcují ve Vesetu nepokoje. K uklidnění nepomáhá ani Achnatonova pacifistická povaha, která mu nedovoluje zabránit vzpouře násilím. Sinuhet je nakonec přesvědčen Haremhebem a knězem Ajem, aby faraóna zavraždil jedem.
Haremheb si během dalších let získá přízeň lidu a prohlašuje se za faraóna. Nechává vymazat z historie veškeré zmínky o Achnatonovi i jeho bohu Atonovi a začne s obnovou Egypta. Sinuhet je znechucen životem ve strachu a lži a káže po Vesetu pravdu a spravedlnost. To vše příliš připomíná zapomenutého Atona a tak je nakonec Haremhebem vyhnán z Egypta do země Punt, kde má v přepychu a bohatství dožít, nicméně už nikdy nebude moci spatřit vody Nilu a rodný Egypt.
Člověk by nikdy neměl žádat příliš štěstí, neboť nic není prchavějšího a pomíjivějšího než štěstí lidské.
"Úžasná knížka, každému doporučuji..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama